چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار یک روزه مدیریت استرس در بیمارستان شهید رجائی یاسوج+عکس

سمینار آموزشی یک روزه مدیریت استرس با هدف ارتقاء بهداشت روانی کارکنان در بیمارستان شهید رجایی یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید رجایی یاسوج، مدرس سمینار مدیریت استرس، گفت: فشار رواني نوعي فشار جسمي يا روحی است كه موجب تغييراتي در دستگاه عصبي خود مختار شده و بعضي اوقات ممكن است بيش از توان سازگاري، موجود زنده باشد.

دکتر خیراله نوریان افزود: استرس مجموعه واکنش های جسمانی، روانی، ذهنی و رفتاری است که اندام ها در برابر محرک های درونی و بیرونی که بر هم زننده ثبات درونی خود است نشان میدهند و هدف آنها بازگرداندن ثبات از دست رفته اندام و سازگاری فرد با محیط است.

وی با بیان رابطه بین اضطراب و استرس اظهار داشت: اضطراب همیشه قسمتی از پاسخ استرس و یک دلواپسی و نگرانی مبهم، نامشخص و منتشر است.

نوریان با اشاره به علائم و نشانه های تنیدگی یا استرس نیز اذعان نمود: خشکی دهان، افزایش علائم حیاتی، اسهال، افزایش دفع ادرار، تهوع، ترس از نور، افزایش تهویه، خستگی، بیخوابی، سوء کارکرد جنسی، تحریک پذیری، تنش از علائم فیزیکی و ترس بدبختی در شرف وقوع از جمله علائم و نشانه های تنیدگی یا استرس است.

وی، درماندگی، ناامنی، کاهش اعتماد بنفس، خشم، احساس گناه از علائم هیجانی و اضطراب خفیف، افزایش آگاهی و توانایی حل مسئله با اضطراب متوسط و شدید، محدود شدن حیطه ادراکی، فراموش کردن جزئیات و کاهش مهارت های حل مسئله را از دیگر علائم شناختی استرس عنوان کرد.

مدرس سمینار مدیریت استرس بیمارستان شهید رجایی یاسوج، در ادامه با اشاره به تاثیر منفی استرس بر سلامت روان، ابراز داشت: در واقع یکی از مهم‌ترین عواملی که سلامت روان افراد را به مخاطره می اندازد، استرس یا فشار روانی است.

 وی در ادامه تصریح کرد: به باور روان‌ شناسان وقتی فردی با فشار روانی مواجه می شود از سه مرحله «هشدار»، «مقاومت» و «فروپاشی» عبور می کند و طبق پژوهش های صورت گرفته فردی که قادر به رویارویی مناسب با انواع عوامل استرس‌زا نیست، تا سرحد آشفتگی و فروپاشی سلامتی جسمی و روانی ممکن است پیش برود.

 نوریان عنوان کرد: استرس زاهای فیزیولوژیک، استرس زاهای بیماری زا و استرس زاهای روانی- اجتماعی از جمله عوامل ایجاد کننده استرس هستند.

مدرس سمینار مدیریت استرس در پایان یادآور شد: برای درمان استرس برنامه ریزی، کاهش موقعیت های استرس زا، کاهش پاسخ های فیزیولوژیکی به استرس با ورزش-تغذیه و رژیم مناسب، خواب، استراحت و آرام سازی، افزایش پاسخ های روان شناختی و رفتاری به استرس(سازگاری) لازم و ضروری است.

بر پایه این خبر؛ در این سمینار یک روزه مفاهیم بهداشت روانی و مدیریت استرس و اضطراب برای کارکنان تشریح شد.142-5

 


١٧:٣٥ - 1396/12/10    /    شماره : ١٨٨٤٨    /    تعداد نمایش : ١٧٩خروج
تمامی حقوق برای بیمارستان شهید رجایی یاسوج محفوظ می باشد.