سه شنبه ١١ آذر ١٣٩٩

معرفی واحد الکترو شوک درمانی

  ECT یا  تشنج درمانی  یا الکتریسیته درمانی یکی از موثرترین و مطمئن ترین و بی خطر ترین متدهای درمانی در روانپزشکی مدرن می باشد.

موارد مصرف الکترو شوک شرایط خطیری هستند که الکترو شوک می تواند نقش حیاتی و نجات دهنده ای داشته باشد .

در راستای اجرای این امر خطیر ،بخش الکترو شوک درمانی بیمارستان شهید رجایی انتظار دارد که دراسرع وقت ،امور درمانی بیماران را به انجام میرساند.

مانند چند مثال قابل توجه که در زیر آمده است:

ü     بیماران افسرده ای که تمایل به خودکشی درآنها به قدری شدید است که نیاز به مراقبت دائمی دارند.

ü     بیماری که غذا نخوردن و سوء تغذیه حاصل از آن جان وی را به خطر انداخته است.

ü     شکست در درمان دارویی در شرایطی که داروی مناسب با مقدار و مدت کافی به بیمار داده شده است.

شوک درمانی (ECT) اگر چه یک عمل جراحی کوتاه مدت نیست ولی آماده نمودن

بیمارمشابه یک عمل جراحی کوتا مدت است چون بیهوشی عمومی در این روش مورد نیاز است.

مواد غذایی بیمار 8 تا 10ساعت قبل باید قطع شود.علاوه بر آن کنترل وضعیت دهان بیمارضروری است ولازم است که بیمار در صورت  داشتن دندان های مصنوعی آن ها را خارج کند ودندان لق در دهان نداشته باشد. و در مورد بیمارانی که دارو های قلبی یا فشار خون استفاده می کنند لازم است آخرین نوبت دارویی خود را چندین ساعت قبل از شوک درمانی با میزان کمی از مایعات دریافت کند .

در شوک درمانی بعد از معرفی اعضای تیم درمان ، بیمار روی تخت روان وراحتی خوابیده می شود و زمانی که بیمار کاملا آماده شد، متخصص بیهوشی باتزیق دارو های لازم بیمار را بیهوش کرده و سربند مخصوص بر سر بیمار بسته می شود وتحریک الکتریکی انجام میشود.

بیمار میتواند پس از تشکیل پرونده، 6:30 صبح به بخش الکتروشوک درمانی مراجعه نماید. کلیه امور درمانی 30الی45 دقیقه به اتمام رسیده وبیماران با هوشیاری کامل ، پس از گذراندن 20الی30 دقیقه پس از مرحله ریکاوری به اتفاق همراهان ترخیص می شود.

اکثر بیماران پس از دو یا سه بار انجام ECT ،فرایند بهبودی را در خود مشاهده مینمایند. شوک درمانی تحت نظارت و همکاری کامل تکنسین بیهوشی ،پزشک مسئول و بیمار و همراه بیمار انجام می گیرد.

 

تمامی حقوق برای بیمارستان شهید رجایی یاسوج محفوظ می باشد.